ABD'de işsizlik oranı 50 yılın en düşük seviyesine geriledi

ABD'deki ekonomik verilere göre işsizlik oranı son yılın en düşük seviyesinde bulunuyor.

ABD'de işsizlik oranı 50 yılın en düşük seviyesine geriledi

ABD'deki ekonomik verilere göre işsizlik oranı son yılın en düşük seviyesinde bulunuyor.

ABD'de işsizlik oranı 50 yılın en düşük seviyesine geriledi
17 Şubat 2020 - 12:03


ABD işsizlik oranı, düşük zayıf ekonomik verilerden sonra durgunluk endişelerini hafifletecek şekilde 50 yılın en düşük seviyesine düştü.

Çalışma Dairesi rakamları, ekonominin geçen ay 136.000 kişiye iş vermesiyle Eylül ayında% 3.7'den% 3.5'e düştüğünü gösterdi.

Ayrıca, Ağustos verileri daha önce bildirilen 130.000 yerine oluşturulan 168.000 iş için revize edildi.
Ancak, ücret artışı değişmedi ve Eylül ayında imalat işleri düştü.

Rapor, Eylül ayında 10 yılın en düşük seviyesine kadar imalat faaliyetinde bir düşüş ve hizmet sektöründe büyümenin 2016'da en son görülen seviyelere keskin bir yavaşlama da dahil olmak üzere, bir dizi zayıf ekonomik raporun toparlanmasına neden oldu.

Trump yönetiminin Çin ile 15 ay süren ticaret savaşının, diğer birçok ülkenin belirgin bir yavaşlama yaşadığı bir dünyada birkaç parlak noktadan biri olan ABD ekonomisinin geri kalanına yayıldığına dair korkular var.
ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı, ticari güveni aşındı, yatırım ve üretime vurdu.

DTÖ, ticaret savaşlarının yaşam standartlarını etkileyebileceği konusunda uyardı

Devam eden ılımlı istihdam artışına ve işsizlik oranındaki keskin düşüşe rağmen, birçok iktisatçı hala Federal Rezerv'in bu yıl en az bir kez faiz oranlarını düşürmesini bekliyor.

ABD merkez bankası Temmuz ayından bu yana ilk kez 2008'den bu yana faiz oranlarını düşürdü ve geçen ay tekrar düşürdü. ABD tarihinin en uzun ekonomik genişlemesini şimdi 11. yılında da sürdürüyor.
Ekonomistlere göre, Eylül ayındaki iş kazançları bu yıl aylık ortalama 161 bin seviyenin altında kaldı, ancak çalışma çağındaki nüfusun büyümesine ayak uydurmak için hala her ay gerekli olan 100 binin üzerinde.
Üretim, Ağustos ayındaki 2.000 işçiyi istihdam ettikten sonra Mart ayından bu yana ilk düşüş olan 2.000 işe girdi. Sektör, ticaret savaşlarının sıkıntısını çekiyor gibi görünüyor.

Washington , bu hafta Boeing'in rakibi Airbus'a verilen uçak sübvansiyonları konusundaki anlaşmazlığın bir parçası olarak Avrupa Birliği'nden uçaklar , diğer endüstriyel ürünler ve tarımsal ürünler için tarifeler açıkladı .

Piyasaları ne endişelendiriyordu?

Hisse senetleri bu haftanın başlarında bazı hayal kırıklığı yaratan ekonomik araştırmalar ile vuruldu.
İmalat sektörü ABD ekonomisinin zayıf noktası olsa da, hizmetler sektörü daha güçlü bir performans sergiliyordu.

Capital Economics'teki grup ekonomisti Neil Shearing, "Bu ikilemi yaşadım, çok zayıf bir şekilde üretim yaptınız, hizmet sektörü ayakta tutuyor ve oldukça esnek görünüyordu" dedi.

Ancak Çarşamba günü, üretim dışı satın alma yöneticilerinin endeksinin - işletmelerin havasını test ettiğini - üç yıl boyunca en yavaş büyüme oranını gösterdiğini söyledi.

Shearing, "Temel soru, tamam, imalat zayıf, ancak hizmet sektörü devam ettiği ve esnek olmaya devam ettiği sürece ABD ekonomisi durgunluğa engel olabilir." dedi.

Londra'daki Deutsche Bank'taki bir stratejist olan Jim Reid, ABD'nin yılda yaklaşık% 2 ila% 2,5 oranında büyürken, Avrupa'nın% 5 ila% 2,5 arasında kaydığı batı dünyasında "oldukça cana yakın bir bölgede parlak nokta" olduğunu söyledi büyüme.

Bu sadece bir ABD sorunu mu?

Shearing, imalat sektörünün küresel olarak zayıf olduğunu söyledi.

"Konunun özü, bu yılın Mayıs ayından bu yana, hem ABD'de hem de dünyadaki üretim verilerinin oldukça korkunç olmasıydı" dedi.

Ancak ekonomiler üretime geçmişte olduğundan daha az güveniyor. ABD'de, örneğin, ekonominin yaklaşık% 12'sini oluşturur.

“Ekonominin bir şeyler yapmakla ilgili olduğunu düşünme eğilimindeyiz, ancak aslında modern çağda daha çok hizmetler - sağlık, perakende, eğlence” dedi.

Amerikan ekonomisi neden önemlidir?

ABD hala dünyanın en büyük ekonomisi - Çin'in büyümesine rağmen - ve yavaşlarsa dünyanın geri kalanının da yapması beklenebilir. Dünyanın geri kalanında da acı çekmeden ABD'de bir durgunluk olması neredeyse imkansız.

Bay Shearing, sadece boyutuyla ilgili olmadığını söyledi. Başkan Donald Trump'ın şikayet ettiği ABD ticaret açığını anlatan “Bu, son çare tüketicisi” dedi.

“Ticaret açığının size söylediği şey, ABD'nin ürettiğinden daha fazla tüketmesidir” dedi. "Yavaşlarsa, yankı var".

ABD’nin faiz oranları için ne anlama geliyor?

Federal Reserve başkanı Jay Powell, Başkan Trump'tan oranları düşürme baskısı altında.

Geçen ay, Fed bu yıl ikinci kez faiz oranlarını düşürerek temel hedef oranını 25 baz puan indirerek% 1,75 ile% 2 arasına düşürdü. Piyasalar yıl sonundan önce başka bir kesim bekliyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum