65 yaş üstü seyahat izni nereden alınır?,

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza getirilen seyahat yasağı sonrasında bugün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile 65 yaş üstü vatandaşlarımıza seyahat izni müjdesi geldi.

65 yaş üstü seyahat izni nereden alınır?,

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza getirilen seyahat yasağı sonrasında bugün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile 65 yaş üstü vatandaşlarımıza seyahat izni müjdesi geldi.

65 yaş üstü seyahat izni nereden alınır?,
21 Mayıs 2020 - 00:39

Yaklaşık 2-2.5 aydır evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız sadece haftanın belirlenen günlerinde bir kaç saat dışarı çıkabiliyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına göre 65 yaş üstü vatandaşlarımız Kaymakamlıklara giderek veyahutta Alo 199 hattını arayarak aldıkları HES kodu ile seyahat izni alabilecek. 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır? ile ilgili tüm detaylar haberimizde...Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü vatandaşların seyahatleriyle alakalı çok önemli ve sevindiren açıklamalarda bulundu. Bakan Fahrettin Koca Ramazan Bayramı öncesi 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile ilgili adeta bayram sevinci yaşatan açıklamasında, “65 yaş üzeri büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin ise, sağlık durumları aile hekimleri açısından bir sorunları yoksa ilgili Kaymakamlıktan yanlarında zorunlu gerektiğinde bir veya iki kişi olmak suretiyle 1 aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.” sözlerini kullandı. 65 yaş üstü ve ailelerinde 65 yaş üstü kişilerin bulunan kişiler 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?, 65 yaş ve üstü seyahat izni nasıl alınır?,HES kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır?,Seyahat İznini Kimler Alabilir? Seyahat İzni Kimlere Verilir?,65 yaş üstü seyahat izni başvuru şartları,Seyahat izin belgesi başvuru sorgulama ekranı, 65 yaş üstü seyahat izni nereden alınır? ile ilgili Google'de bilgi aramaya başladı.

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT İZNİ NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 2.5 ay önce getirilen 65 yaş üstü seyahat yasağı ve sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamalar ile 65 yaş üstü vatandaşlara seyahat izninin müjdesi verildi. Yapılan açıklamaya göre 65 yaş üstü vatandaşlarımız bildirdiği yani seyahat etmek istediği adreste gerçekten yakınlarının bulunup bulunmadığına veyahutta belirttiği adreste belirli bir ikamet adresinin olup olmadığına bakılarak 1 ay gittiği yerden ayrılmama şartı ile 65 yaş üstü vatandaşlarımız seyahat edebilecek. 65 yaş üstü vatandaşlarımız seyahat izinlerini bulundukları ilin Kaymakamlarına giderek veyahutta Alo 199 Vefa Hattı'nı arayarak alabilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamalar; "65 yaş ve üzeri vatandaşlar; “Seyahat İzin Belgesi” taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek." şeklinde oldu.

Fakat bu başvurular alınırken başvuran kişinin veyahutta yanında 65 yaş üstü kişiye refekatçi olacak kişinin Covid-19 testinin negatif çıkması göz önünde bulundurarak değerlendirme yapılacak.

Covid-19 testinin negatif olduğunu beyan eden 65 yaş üstü ve 65 yaş üstü kişiye refaktçi olacak kişinin Kaymakamlık veya Alo 199 hattından yaptığı başvuru sonrası herhangi bir yere gitmesine gerek kalmadan cep telefonlarına kod gelecek. E-Devlet kapısı sistemi üzerinden çıktı alınarak emniyet mensuplarının isteğiyle bu belgeyi vererek sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecek. HES kodu olarakta bilinen bu uygulamanın açıklanmasının ardından vatandaşlarımızın aklına ayrıca 'HES kodu nasıl alınır? HES kodu nerden alınır? HES kodunu kimler alabilir?' soruları geldi.

Düzenlenen 65 yaş üstü seyahat izni belgesinde “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak.(65 yaş üstü vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakatçi olacak kişiler 72 saat içinde geri dönebilme imkanına sahip olacak.

Yaptığı seyahat izni belgesi kabul olan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın gerekli takibi kişinin aile hekimi ve gittiği ilde bulunan sağlık kuruluşlarınca sağlanacak.

Fakat seyahat iznine sahip olmaları gittikleri yerlerde onlarda olası sokaktan çıkma yasağı durumunda 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma izni tanımayacak yine yasağa tabi olacaklar.Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından;

*İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca yukarıda belirtilen çerçevede gerekli kararların alınacak.

*Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

FAHRETTİN KOCA'DAN 65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLARA SEYAHAT İZNİ MÜJDESİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca virüs tehlikesi altında yaşadığımız şu günlerde alınan tedbirlere bağlı olarak 2-2.5 aydır evlerinden çıkamayan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza Ramazan Bayramı'nda seyahat izni müjdesi verdi.

Bakan Koca 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza seyahat izni verirken şu cümleleri kullandı: 65 yaş üzeri büyüklerimiz bu dönemde çok büyük fedakârlık gösterdiler. Bu dönemde en çok uyum ve hassasiyet gösteren büyüklerimiz oldu. Gençlerimiz de oldu.

83 milyon bu dönemde hassasiyet noktasında olması gerekeni yaptığı kanaatindeyim. 65 yaş üzeri büyüklerimizle ilgili sayın Cumhurbaşkanımızla da görüştüm. 65 yaş üzeri büyüklerimize küçük bir müjdemiz olacak.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Bilim Kurulu'nda görüşmüş olduk. 65 yaş üzeri büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin ise, sağlık durumları aile hekimleri açısından bir sorunları yoksa ilgili Kaymakamlıktan yanlarında zorunlu gerektiğinde bir veya iki kişi olmak suretiyle 1 aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.

Bunu söylemek istiyorum. Bununla ilgili duyuru ayrıca İçişleri Bakanlığımız tarafından yapılmış olur. Bu hareketliliği sağlayan bir unsura dönmemeli.

Gidildiği yerin sabit olması aile hekimliği tarafından takip edilmesi ve gittiği yerde evden dışarı çıkmayacaklarından emin olmalıyız. Bu hareketliliğin yoğun olmamasını önemsiyoruz. Daha kontrollü ve uygun mekan söz konusu ise buraya geçişi sağlamak için şartları sağlamış olacağız.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum